image

PeyamaKurd - ABD'nin Suriye'den çekilme kararı almasının yankıları  devam ediyor. The Guardian Gazetesi Orta Doğu muhabiri Martin Chulov, IŞİD terör örgütü tam yenilgiye uğratılmadan Suriye'den çıkılmasını örgüte bir 'hediye' olarak değerlendiriyor. Muhabir, IŞİD'in hala 2 bin 5 yüz savaşçısı bulunduğunu ve yeniden dirilebileceğini söylüyor.

Savaşın yükünü Kürtler omuzladı

Haritadaki görünüm ile sahadaki gerçeklik arasında fark olduğunu ifade ediyor. IŞİD'in bu halde bırakılmasının örgütün daha büyük zararlar vereceğine değinilen haberde, Chulov, "Savaşın yükünü ABD ordusu tarafından silahlandırılan ve desteklenen Kürtler omuzladı. Suriye'nin doğusunda radikal İslamcılara karşı savaşta dört yılda bin 500'den fazla adam kaybettiler" yorumunda bulunuyor.

Muhabir, ABD'nin Türkiye'nin olası bir Suriye operasyonuna göz yummalarını ise, "Kürt liderlerin gelinden çok metres olduklarını anlaması" olarak nitelendirirken, çekilmenin bir 'ihanet' olduğunun altını çiziyor.

ABD, Türklerin önünde engel bırakmayacak

Chulov'un haber-analizine şöyle devam ediyor:

"ABD'nin bölgeden çekilmesi Türklerin bölgedeki düşmanları olan Kürt militanlara saldırmasının ve bölgede hakimiyetkurmasının önünde bir engel bırakmayacak.

Irak'ın orta kısımlarında askerlere saldırılar son haftalarda arttı. Bunun muhtemel nedeni Suriye'deki çatışmalar. Rakka'da da bombalı saldırılar ve keskin nişancı saldırıları arttı. Bu saldırılardan biri Trump'ın 'görev tamamlandı' tweetinden yalnızca birkaç saat önce gerçekleşti.

Böyle bir anda çekip gitmek IŞİD'e büyük bir hediye olur. Liderleri Amerikalıları ve müttefiklerini kovduklarını iddia edebilirler. Geri çekilme olmasa bile Suriye'nin doğusunda IŞİD'in örgütlü bir yapı olarak varlığını aylarca sürdürmesi ve elindekileri koruması bekleniyordu. En güçlü düşmanının savaşı bırakmasıyla birlikte IŞİD yeniden doğabilir."

 

| Ahval