image

PeyamaKurd - Japonya’daki temaslarını tamamladıktan sonra Güney Kore’ye geçen ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, iki Kore’yi ayıran askersiz bölgede Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’la görüşeceğini, “kendisiyle sadece el sıkışıp merhaba diyeceğini” ifade etti. 

Trump, Japonya’da gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Kim’le görüşmek için “zemin yoklayacağını” ve görüşmenin “iki dakika süreceğini” duyurdu. 

ABD Başkanı Trump, sınırı geçip Kuzey Kore’ye gitmesinin kendisi için bir sakıncası olmadığını belirtti. Eğer bu durum gerçekleşirse, ilk kez bir ABD Başkanı, Kuzey Kore’yi ziyaret etmiş olacak. 

Kuzey Kore liderinden şu ana kadar Trump’ın teklifine ciddi bir yanıt gelmedi. Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son Hui, yalnızca daveti “ilginç teklif” diye yorumladı. 

 Öte yandan Choe son Hui, Kuzey Kore resmi haber ajansında yayınlanan açıklamasında, “Biz bunu çok ilginç bir teklif olarak görüyoruz, ama (Amerikan tarafından) bu konuda resmi bir talep almadık” sözlerine yer verdi.