image

PeyamaKurd - Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndaki tahıl sevkiyatı ile ilgili BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten açıklama geldi. Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Guterres, "Gelişmekte olan ülkelerin bu ve diğer limanlardan gıda satın alabilmesi ve insanların da bunları alabilmesi için büyük ve cömert desteğin zamanı geldi" ifadesini kullandı.

"Hedefler tüm tarafların iş birliğiyle gerçekleşir"

Açıklamalarında yaptırımlara dahil edilmeyen Rus gıda ve gübresinin küresel pazarlara engelsiz erişiminin önemini vurgulayan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres şu ifadelere yer verdi:

"Tüm hükümetler ve özel sektörün bunları piyasaya sürebilmek için iş birliği yapması çok önemlidir. 2022'de gübre olmazsa 2023'te gıda olmayabilir. Bu hedefleri gerçekleştirmeye kararlıyım ancak bu tüm tarafların iş birliğiyle gerçekleşebilir."

Ukrayna’nın Odessa Limanı'nda gazetecilere konuşan Guterres, sözlerine Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov'u selamlayarak başlayarak bugün tahılın bir gemiye yüklendiğine yeniden şahit olduğunu, bundan dolayı duygu dolu hissettiğini kaydetti.

"Gıda malzemeleri yüklü 25 gemi ayrıldı"

Süreç ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Guterres, bunun bir sevinç sebebi olduğunu fakat aynı zamanda savaş nedeniyle limanların boş olduğunu görmekten ötürü de üzgün hissettiğini dile getirdi.

Ayrıca BM Genel Sekreteri açıklamasında, "Bir aydan kısa süre içinde Odesa ve diğer Ukrayna limanlarından tahıl ve diğer gıda malzemeleri yüklü 25 gemi ayrıldı" değerlendirmesinde bulundu.