image

PeyamaKurd - İklim değişikliği zirvesinde çağrıda bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya liderlerinin küresel ısınmadan kaçınmak için harekete geçmeleri için ülkelerinde ‘iklim acil durumu’ ilan etmeleri gerektiğini ifade etti.

Programdaki konuşmalarında dünya liderlerinden ‘iklim acil durumu’ ilan etmelerini çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Hâlâ dramatik bir acil durumla karşı karşıya olduğumuzu inkar eden var mı? Bu nedenle bugün, dünya çapındaki tüm liderleri, karbon nötrlüğüne ulaşılıncaya kadar ülkelerinde İklim Acil Durumu ilan etmeye çağırıyorum” ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreteri açıklamasında, koronavirüs salgınının ardından başlatılan ekonomik kurtarma paketlerinin düşük karbonlu bir geleceğe geçişi hızlandırmak için bir fırsat olduğunu belirterek, bunun yeterince hızlı gerçekleşmediği konusunda uyarıda bulundu.

İklim konusunda çağrıda bulunan BM Genel Sekreter Guterres açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"G20 üyeleri teşvik ve kurtarma paketlerinde fosil yakıt üretimi ve tüketimiyle bağlantılı sektörlere düşük karbonlu enerjiden yüzde 50 daha fazla harcıyorlar. Bu kabul edilemez. Koronavirüsten kurtulmak için gereken trilyonlarca dolar, gelecek nesillerden ödünç aldığımız paradır. Bu kaynakları, gelecek nesilleri bozulmuş bir gezegende bir yığın borçla bırakmak için kullanamayız.”