image

PeyamaKurd - Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye'nin, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylaması için temasları sürdüreceğini belirtti.

Finlandiya'da hükümet, ülkenin NATO'ya katılımı için yasa tasarısını görüşmek üzere parlamentoya sundu.

Pekka Haavisto, prosedür gereği tüm NATO üyesi ülkelerin Finlandiya'nın katılımını onaylamadan önce Finlandiya parlamentosunun konuyu ele alması gerektiğini belirterek,"Başka bir deyişle, istenirse bu parlamentodaki süreç tamamlanabilir" dedi.

Haavisto, NATO süreciyle ilgili, "Macaristan ve Türkiye ile müzakere ederken, bu uluslararası müzakere sürecinde hareket edebilecek bir hükümete ihtiyacımız var. Bunlar doğası gereği siyasi müzakerelerdir. Bu nedenle harekete geçme kapasitesini korumak önemlidir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, Finlandiya'nın NATO'ya katılımına ilişkin onay takvimini değerlendiren Haavisto, "Türkiye'nin onay takvimini mümkün olduğunca hızlı bir şekilde etkilemeye çalışacağız. Türkiye'de de bahar sonunda seçimler var ve onlar da aynı durumdan biraz muzdaripler, zira parlamentolarının aktif dönemi önümüzdeki yılın ilk birkaç ayını kapsayacak ve onlar da bir seçim arası verecekler" dedi.

Pekka Haavisto, "Elbette, Türk parlamentosunun bu konuyu ele almak için zamanının olması bizim kendi dileğimizdir" dedi.