image

PeyamaKurd-  Libya'da Rusya tarafından desteklenen General Halife Hafter güçlerinin ülkedeki Türkiye hedeflerine karşı "görülmedik şiddette" hava saldırıları başlatma tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Söz konusu iddia Bloomberg haber ajansı tarafından duyruldu.

Ajans, bu gelişmenin Hafter güçlerinin Türkiye tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti karşısında geçen hafta uğradığı yenilginin ardından gerilimi tırmandırabileceğini belirtti.

Hafter güçleri, bir yıldan uzun bir süre önce başkent Trablus'u almak için harekât başlatmış ve kentin dış mahallelerine ulaşmıştı.

Ancak Türkiye'nin ülkeye müdahalesiyle savaşın seyrinin değiştirdi ve Hafter güçlerinin bu hafta başkentin 125 kilometre güneybatısındaki stratejik öneme sahip Vatiyye hava üssünden çekildi.

'Önümüzdeki saatlerde Libya tarihinin en büyük harekatını göreceksiniz'

Hafter'e bağlı hava kuvvetlerinden sorumlu Sakr Curuşi'nin adına yayımlanan bir bildiride, "Önümüzdeki saatlerde Libya tarihinde en büyük hava harekâtını göreceksiniz. Tüm Türkiye hedefleri ve çıkarları savaş uçaklarımızın meşru hedefleridir. Sivilleri bunlardan uzak durmaya çağırıyoruz" denildi.

Caruşi'in Bloomberg'e bildiriyi doğruladığı ifade edildi.