image

PeyamaKurd - Hakkari'de, kent depremselliğinde ve bu çapta yürütülecek askerlerin değerlendirildiği toplantı yapıldı.

Valilikte düzenlenen toplantıda konuşan Vali Ali Çelik, bundan sonra kent için en önemli gündemdeki depremlerin olduğunu söyledi.

Deprem hazırlığı amacıyla üniversite ve belediye işbirliğiyle proje hazırladıklarını belirten Çelik, kent merkezindeki 3 mahallede yapılan yapıların çoğunun kaçak ve "riskli" olarak nitelendirilebilecek durumda olduğu aktarıldı.

“Arama kurtarma ekiplerinin sayısını artırmamız lazım”

Çelik, depreme hazırlıklar kapsamında en kapsamlı şekilde deprem inşaatına uygun dirençli yapıların inşa edildiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Sağlam ve dirençli kentler salgınları. Arzu görmüyoruz ama meydana gelen yaralanmanın yaratacağı sıkıntının giderilmesi için de hazır olacağız. Arama kurtarma ekiplerinin sayısını artırmamız gerekiyor. Bunun planlamasını Jandarmamız, Emniyet Müdürlüğümüz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve ilgili kurumlarımız yaptı. AFAD Daire Başkanlarımızın da burada olması bize Kentimizdeki eksiklerin giderilmesi için bize destek verecekler."

“5 bin çadır stoklanacak”

Yüksekova ve kent merkezinde 5 bin çadır stoku yapmayı planladıklarını, bunun için lojistik depolara ihtiyaç olduğunu bildiren Çelik, "Bunlardan birini Yüksekova'da, birini de Hakkari'de yapmayı hedefliyoruz. Geçici barınma kapsamında yerleşik olarak hazırlanmış konteynerler hazırlamayı hedefliyoruz. Biri Yüksekova'da Biri de Hakkari'de planlar hazırlıyor olacak." dedi.