image

PeyamaKurd - İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesi sonrası İran'daki ekonomik kriz ve dövizdeki yükseliş nedeniyle Tahran'da protestoların yeniden başlamasıyla ilgili açıklamada bulundu.

İran lideri Hamaney’in basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, başkent Tahran'da askeri öğrencilerin mezuniyet törenine katılan Hamaney, ABD'nin ekonomik baskılarla İran halkı ile İran yönetimini karşı karşıya getirmek istediğini dile getirildi.

Hamaney, Askeri öğrencilere hitap ettiği sırada ABD'nin İran'a karşı izlediği politikalarla düşmanlığını artırdıkça İran halkının da ABD'ye karşı nefretinin her geçen gün fazlalaştığını ifade etti.

“ABD budalalık ediyor”

Hamaney, Önceki ABD başkanlarının da Donald Trump'ın izlediği politikalarla İran'a baskılar uyguladığını ancak başarısız olduklarını ifade ederek, "Ekonomik baskılarla rejimle halkı karşı karşıya getirmek istiyorlar. Budalalık yapıyorlar, çünkü rejimin halkın kendisi olduğunun farkında değiller” şeklinde konuştu.

ABD'ye teslim olmayacaklarını, teslim olmanın bedelinin direnmekten daha ağır olacağını belirten dini lider, bu süreçte halk ve yetkililer dahil herkesi yaptıklarına dikkat etmeye çağırdı. Hamaney, yetkilileri halka karşı ihmalkarlıktan kaçınmaları için de uyardı.