image

PeyamaKurd - Suudi Arabistan yönetiminin gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetindeki rolüne rağmen ABD tarafından desteklendiğine dikkat çeken İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Washington yönetimine tepki gösterdi.

Ülkedeki resmi devlet televizyonuna göre Hamaney, Hazreti Muhammed'e ilk vahyin inişinin yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, ABD ve Suudi Arabistan'ı hedef aldı.

Hamaney, Suudi Arabistan yönetiminin gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetindeki rolüne rağmen ABD tarafından korunmasına tepki göstererek, "ABD, muhalifini testereyle parça parça eden Suudi hükümetine destek veriyorken insan haklarının savunucusu olduğunu iddia ediyor" sözlerine yer verdi.

İran lideri açıklamasında, terör örgütü IŞİD'in ABD tarafından oluşturulmuş bir örgüt olduğu iddiasını yineleyerek şu ifadelere yer verdi:

"ABD, IŞİD'i kurdu ve Amerikalıların kendisi de bunu itiraf etti. Daha sonra IŞİD'in varlığını bahane ederek bölgede askeri üsler kurdular. IŞİD'e modern medya tesisleri ve finansal destek sağladılar. Onların Suriye'nin petrolünü satmasına zemin hazırladılar sonra da IŞİD'le savaştıklarını iddia ediyorlar."

ABD'nin Suriye ve Irak'taki güçlerini çekmesi gerektiğini belirten Hamaney, "ABD kesinlikle Suriye ve Irak'tan çekilmeli. Irak halkının iradesi ve çıkarılan yasa bu yöndedir. Suriye'den de en kısa zamanda çekilmelidir" dedi.