image

PeyamaKurd - İran lideri Ali Hamaney, İran'ı tehdit eden ABD Başkanı Trump'a, "İran, savaş peşinde değil ancak milletimizin menfaatlerine, onuruna ve ilerlemesine yönelik tehditlere tereddütsüz sert bir darbe indireceğiz" cevabını verdi.

Hamaney ABD'nin Irak'ta Haşdi Şabi üssüne düzenlediği saldırıya değindi. Hamaney, Turmp'ın İran'ı suçlayan sözlerine yönelik, "Tereddütsüz sert bir darbe indireceğiz" sözünü de kullandı. 

Hamaney, "Bir düşünün. Amerikalılar, Irak ve Suriye'de ne yapıyor? Haşdi Şabi, onlar tarafından oluşturulan ve desteklenen IŞİD'i ortadan kaldırdı. Şimdi de onlar Haşdi Şabi'den intikam almakta" dedi. 

Trump’ın İran’a ilişkin tehditlerine de yanıt veren Hamaney açıklamasına şöyle devam etti: 

"Birincisi, hiçbir şey yapamazsınız çünkü bu mesele İran'la ilgili değil. İkincisi ise eğer siz mantıklı olsaydınız ki değilsiniz, Irak, Afganistan ve diğer ülkelerde işlediğiniz suçların, halkların sizden nefret etmesine yol açtığını anlardınız. İran, savaş peşinde değil ancak milletimizin menfaatlerine, onuruna ve ilerlemesine yönelik tehditlere tereddütsüz sert bir darbe indireceğiz" dedi.