image

PeyamaKurd - İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile yaptığı görüşmede, ABD askerlerinin Irak'tan çıkarılması için çalışma yapılmasını talep etti. 

Tahran'a 2 günlük resmi ziyaret gerçekleştiren Abdulmehdi, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüşerek bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de hazır bulunduğu görüşmede, İran ile Irak arasındaki ilişkilerin önemli olduğunu dile getiren Hamaney,  "ABD'nin en kısa sürede askerlerini Irak'tan çekmesi için çalışma yürütmelisiniz" ifadesini kullandı. 

Hamaney basın ofisinden yapılan açıklamaya göre Hamaney, "ABD askerleri bir ülkede uzun süre kalınca onları çıkarmak problemlere yol açıyor.  ABD askerlerinin mevcudiyeti bölge ülkeleri ile halklarına zarar vermektedir. Washington yönetiminin bu ülkede uzun süre kalmayı ve işgalin ilk yıllardaki gibi bir hükümet kurmayı planlanlıyor” sözlerine yer verdi. 

Hamaney açıklamalarının devamında,"terör örgütü IŞİD, Musul'u işgal edince bu ülkeler onlara silah ve teçhizat gönderiyordu. IŞİD yenilince Irak'ın dostu olduklarını dile getirmeye başladılar. ABD ve onun bölgedeki uzantıları, Irak'ın ulaştığı mevcut demokrasiyi, yönetimdeki siyasi hareketleri ve yöneticileri kendi çıkarlarına aykırı olarak görüyorlar” dedi.