image

PeyamaKurd - İran dini lideri Ali Hamaney, ABD’nin İran üzerindeki yaptırımları kaldırması halinde, ülkesinin nükleer anlaşmaya döneceğini duyurdu.

Hamaney yaptığı açıklamada “İran, ABD yaptırımları kaldırana kadar nükleer taahhütlerine devam etmeyecek” dedi.

Ayetullah Ali Hamaney, Hava Kuvvetleri komutanlarını kabulünde, “İran'ın nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerine dönmesini istiyorlarsa, ABD, yaptırımları pratikte tamamen kaldırmalı ve biz de bunu teyit etmeliyiz. Eğer yaptırımların düzgün şekilde kaldırıldığını görürsek, o zaman nükleer anlaşma çerçevesindeki taahhütlerimizi uygulamaya döneceğiz” ifadesini kullandı.

Nükleer anlaşma yükümlülüklerine şart koyabilecek tek ülkenin İran olduğunu belirten Hamaney, “ABD ve nükleer anlaşmadaki tüm yükümlülüklerini ihlal eden üç Avrupa ülkesinin şart koyma hakkı yoktur. Onlar bu anlaşma kapsamındaki hiçbir yükümlülüklerini yerine getirmemişlerdir” dedi.

Hamaney sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Koşul koyma hakkına sahip olan taraf, İran'dır. Çünkü tüm yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Nükleer anlaşmanın devamı için şart koşma hakkımız var ve biz de bunu yaptık. Kimse de bundan sapmasın.”