image

PeyamaKurd - Ülkedeki gösterilerin halk tarafından yapılmadığını ve bunun bir güvenlik meselesi olduğunu belirten İran'ın dini lideri Ali Hamaney, “Son günlerdeki güvenlik olaylarında askeri ve siyasi açıdan düşmanı püskürttük” ifadesini kullandı. 

Tahran'da iş adamlarıyla bir araya gelen Hamaney, benzin zammı nedeniyle cuma gününden bu yana devam eden olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Hamaney, İran'da yaşananların halk tarafından yapılmadığını ve bunun bir güvenlik meselesi olduğunu savunan Hamaney, "Dostlar ve düşmanlar bilsin ki son günlerdeki güvenlik olaylarında askeri ve siyasi açıdan düşmanı püskürttük. Düşmanı birçok alanda yendiğimiz gibi ekonomik alanda da yeneceğiz” sözlerine yer verdi. 

İran'a yönelik yaptırımların son dönemde şiddetlendiğini ifade eden Hamaney, yaptırımların sona ereceğini ümit etmenin boş bir beklenti olduğunu vurguladı. 

Hamaney açıklamasının devamında şunları dile getirdi: 

"Ülke ekonomisinin kurtuluşu için yaptırımların sona ermesini ve ABD'nin şimdiki başkanının gitmesini beklemek yararsızdır. Yaptırımları delenlerin eline sağlık fakat asıl yapılması gereken ülkeyi yaptırımlardan korumak. Yaptırımlardan zarar görmeyecek duruma gelmeliyiz ancak halihazırda o halde değiliz."