image

PeyamaKurd - İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Viyana'daki nükleer müzakerelerin iyi gittiğini ancak ülkenin gelecek planlarının görüşmelerin sonucuna bağlanmaması gerektiğini dile getirdi.

Müzakerelerin yolunda gittiğini söyleyen Hamaney, "Müzakere heyetimiz, Cumhurbaşkanı, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi ve diğer yetkilileri sonuçlar hakkında bilgilendiriyor, kararlar alınıyor ve ilerleme sağlanıyor. Müzakere heyetimiz şu ana kadar karşı tarafın aşırı taleplerine direnmiş ve inşallah buna devam edecektir” diye konuştu. 

ABD'nin 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekildiğini dile getiren Hamaney, "Yükümlülüklerini ihlal eden karşı taraftır. Şu anda onlar bu ihlalleri nedeniyle sıkışıp kalmış ve çıkmaza girmiş bir vaziyetteler. Çıkmaza giren biz değiliz” dedi. 

Hükümet yetkililerinin, ülkenin gelecek planlarını müzakerelerin sonucuna bağlamaması gerektiğini dile getiren Hamaney, sözlerine şöyle devam etti:

"Planlarınızı nükleer müzakereler nedeniyle askıya almayın. Müzakereler olumlu, yarı olumlu veya olumsuz sonuçlansa da planlarınızın aksamasına izin vermeyin. İşinizi yapın."