image

PeyamaKurd - İsrail ve Filistin arasında yıllarca süren çatışmaların ardından, Hamas 2014 yılında yapılan ateşkes anlaşmasına geri dönme konusunda İsrail’le anlaştığını açıkladı. İsrailli aracıların araya girmesiyle anlaşmaya vardıklarını duyuran, Hamas Siyasi Büro Üyesi Halil Hayye yaptığı yazılı açıklamada, "Direniş, düşmanı püskürtme ve angajman kurallarını değiştirmesini önleme konusunda başarılı olduktan sonra son saatlerde bazı aracılar devreye girdi. Gazze'deki ateşkes anlaşmasına geri dönme ve Filistin direniş grupları ile işgal güçlerinin aynı kurallara bağlı kalması hususunda mutabakat sağlandı” diye konuştu.

Hem İsrail, hem Hamas’tan aracılar ve anlaşmanın içeriği hakkında bilgi vermedi. söz konusu sağlanan anlaşma sonrası Gazze'den de halihazırda İsrail hava saldırılarından kaynaklı seslerin duyulmadığı belirtildi.

Yaşanan çatışmalar sonrası, İsrail savaş uçakları, dün akşam ve bu sabah erken saatlerde aralıklarla düzenlediği Gazze Şeridi'ni hedef alan saldırılarda, Hamas, İslami Cihad ve direniş gruplarına ait noktaları vurduğunu açıklamıştı.

İsrail’e karşılık olarak Hamas ve İslami Cihad da İsrail'in Filistinliler aleyhinde işlediği suçlara ilişkin İsrail bölgelerine havan saldırısı düzenlediğini duyurmuştu. İsrail'in son 2 günde Gazze'deki Hamas ve İslami Cihad'a ait bazı noktalara düzenlediği hava saldırıları sonucu 4 Filistinli hayatını kaybettiği gelen bilgiler arasında.