image

PeyamaKurd - Hamas, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde bu gece gerçekleştirdiği hava saldırılarının bölgede yürüttüğü “soykırım” ve “zorla yerinden etme” savaşının devamı olduğunu kaydetti.

Hamas Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, İsrail'in Refah kentinde onlarca insanın ölümüne ve yüzlercesinin yaralanmasına sebep olan saldırılarına dair açıklama yaptı.

Reuters haber ajansına konuşan sağlık yetkilileri en az 37 kişinin öldürüldüğünü, Gazze Sağlık Bakanı ise 100'ün üzerinde insanın yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Hamas'ın sosyal medya hesabından yayımlanan açıklamasında Rişk, "İşgalci İsrail'in Refah'ta bu gece 100'den fazla kişinin şehit edildiği katliamları, soykırım ve zorla yerinden etme savaşının bir devamıdır" dedi.

“Biden yönetimi de sorumlu"

İsrail'in Refah'a saldırısının, Binyamin Netanyahu hükümetinin, soykırım eylemi olarak kabul edilebilecek her türlü adımı durdurmak için acil tedbirleri onaylayan Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarını görmezden geldiğini doğruladığını aktaran Rişk, şu ifadelere yer verdi:

"Netanyahu'ya dün yaktıkları yeşil ışık ve soykırım savaşını sürdürmesi için ona sağladıkları açık destek nedeniyle Refah katliamından Netanyahu hükümetiyle birlikte (ABD Başkanı Joe) Biden yönetimi de tümüyle sorumludur."

İsrail'in sivillere yönelik soykırım suçlarının durdurulmasını belirten Rişk, "Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşimi Milletler Güvenlik Konseyine Siyonist saldırganlığı ve Gazze Şeridi'ndeki savunmasız sivillere karşı devam eden soykırım suçlarını durdurmak için acil ve ciddi eyleme geçme çağrısında bulunuyoruz" diye belirtti.