image

PeyamaKurd - ABD’ye yönelik açıklamada bulunan Şii milis grubu Haşdi Şabi, Amerikan askerlerinin Musul’da cadde ve sokaklara çıkmasına engel olunduğunu duyurdu.

ABD’ye yönelik engelde Haşdi Şabi Operasyon Komutanı Haci Rezwan Elanzi yaptığı açıklamada, “Amerikalıların bu faaliyetini kasıtlı bir ihlal olarak görüyoruz. Bu da Haşdi Şabi güçlerinin, Amerikalıların hareketliliğine düşman olmasına yol açmıştır. Yolları kapatarak gezmelerini engelledik ve doğrudan uyardık” ifadesini kullandı.

Haşdi Şabi Komutanı Elanzi, ABD askerlerinin yolunu kestiklerinde, askerlerin korku ve endişe yaşadığını iddia ederek, “Bu yüzden olası bir saldırıda kendilerini koruması için savaş uçaklarına haber verdiler” şeklinde konuştu.

Bölgedeki gelişmeleri aktaran Elanzi, “ABD güçleri, bu gösterişlerle Suriye’deki yenilgilerini perdelemek istiyor. Nitekim bu durum, o ülkeden çekilme kararı almalarına neden oldu. Bu şekilde ortaya çıkarak, kurtarılan bölgelerde istikrarsızlık çıkarmak istiyorlar” sözlerini ileri sürdü.

Öte yandan is görgü tanıkları ABD askeri araçlarının, kentteki Risale, Şüheda, Cübeyil ve Nizal bölgelerini gezdiklerini aktardı.