image

PeyamaKurd - Irak Parlamentosu’nunda bir grubun, yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması için yasa hazırlığında olduklarını belirten Şii milis grubu Haşdi Şabi “Kuzey Cephesi” Sözcüsü Ali Hüseyni, ABD’nin de bundan endişe ettiğini iddia etti.

ABD’nin Merkezi İstihbarat Teşiklatı (CIA) eski direktörü ve 2007’deki Irak’taki ABD güçlerinden sorumlu komutanı David Petraeus’un, Irak’ta silahların devlet kontrolünde olmadığını belirten Ali Hüseyni, Irak medyasında yer alan habere göre, “Parlementonun şimdiki döneminde üye olan bazı kişiler, benim Irak’ta olduğum dönemde hapisteydi” şeklinde sarfettiği sözlerine sert tepki verdi.

Haşdi Şabi yetkilisi Hüseyni, "Washington, bu isimlerin parlamentoya girmesiyle bir tehlikeyi seziyor ve bunların, yabancı güçlerin, özellikle de Amerikan güçlerinin ülkeden çıkarılması için bir yasa çıkarmaya hazırlandığını biliyor. Yeniden İnşa Koalisyonu, yakın zamanda bu yasayı çıkarmak istiyor" sözlerine yer verdi.

Hüseyni, ABD güçlerine yönelik yaptığı açıklamasında, “Irak güçleri yeterli kabiliyettedir. ABD’liler ise IŞİD teröristlerini başka yerlere aktarıp yeni sorunlar çıkarıyor ki Irak’ta kalma sürelerini uzatabilsinler” iddiasını ileri sürdü.