image

PeyamaKurd - Irak güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan Haşdi Şabi Komutanı Kasım Muhlis’in ardından İran destekli Şii milis grubu yöneticileri arasında kriz çıktığı belirtildi.

Haşdi Şabi Anbar Operasyonlar Komutanı Kasım Muslih’in gözaltına alınması, Bağdat’taki korunaklı Yeşil Bölge’de yaşanan gerginlik ve olayların yol açtığı gelişmeler nedeniyle milis grubu yetkilileri arasında anlaşmazlık çıktığı kaydedildi.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, milis grupları arasında yapılan toplantıda bazı Haşdi Şabi yetkililerinin, ortaya konulan eylemlerden rahatsızlık duyduğunu belirttiği ve yaşananların Irak’ın egemenliğine ve yasalara aykırı olduğunu ifade ettiği öğrenildi.

Söz konusu yetkililer  bu tür tutumların, Haşdi Şabi’yi dağılmaya götüreceği uyarısında bulundu.

Şarkul Avsat’a konuşan bir kaynak, adli gözetimde olan Kasım Muslih’in, sivil aktivist ve göstericilerin ölümünde parmağı olan bazı Haşdi Şabi yetkililerinin ismini verdiğini ifade etti.

Haberde ayrıca, ‘Mukteda es-Sadr ve destekçileri, Ammar el-Hakim ve destekçileri ile birlikte eski Başbakan Haydar el-İbadi ve onun ‘zafer’ ittifakından oluşan Şii üçlüsü, geçen gün Bağdat’ın Tahrir Meydanı’nda silahlı gruplar tarafından yapılan askeri geçit törenine şiddetle karşı çıkmış, Haşdi Şabi lideri Kasım Muslih’in tutuklanmasında hükümeti ve icraatlarını desteklediği’ belirtildi.

"Kazımi'nin eli güçlendi"

Şii üçlüsünün desteğine ek olarak, ABD, İngiltere ve Irak’taki Birleşmiş Milletler Temsilcisi de hükümeti destekler tutumlar sergilediği de hatırlatıldı. Bu durumun da Bağdat hükümetini, yalnız bırakılmış ve inanırlığını kaybetmiş silahlı gruplarla kıyaslanmayacak kadar güçlü bir konuma getirdiği, özellikle başlangıçta medya platformları Kasım Muslih’in serbest bırakılması konusunda güçlü bir baskı yaptığı belirtildi.

Irak Başbakanı Kazımi’nin bu durumdan güç alarak önemli bir kazanım elde ettiği ileri sürüldü.