image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in Hasekedeki saldırısına yönelik operasyonlar devam ederken, Demokratik Suriye Güçleri’nden (DSG) son gelişmelere ilişkin açıklama geldi.

DSG, Haseke'nin Xiwêran Mahallesi'ndeki Sinaa cezaevinde ayaklanan IŞİD’lilerin rehin aldığı 9 personelin kurtarıldığını ayrıca Xiwêran ve Zihûr mahalleleri ile Habur Nehri çevresinde sürdürülen operasyonlarda 17 IŞİD’linin öldürüldüğünü duyurdu.

Zihûr Mahallesi'ndeki operasyona dikkati çeken DSG, Xiwêran bölgesinde de DSG ile IŞİD arasında çatışma çıktığını ve 9 çetenin öldürüldüğünü aktardı.

Özerk Yönetim: Türk devletinin doğrudan bağlantısı var!

Rojava Özerk Yönetimi de saldırıya ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

Özerk Yönetim, Türkiye’nin saldırıdaki rolüne dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı:

“IŞİD’in 23 Mart 2019’da Baxoz’da askeri olarak yok edilmesinin ardından, IŞİD hücreleri, tutuklu üyeleri ve ailelerinin tehlikesi konusundan sıklıkla bahsettik. Fakat uluslararası toplum bu dosyayı göz ardı ediyor. Çok sayıda devlet bu dosyayı bizim bölgelerimizde sınırlamak istiyor. Bu yanlıştır ve IŞİD bütün (bölge) için tehlike oluşturuyor. Bu tutum DSG’nin Uluslararası Koalisyon koordinesiyle elde ettiği askeri kazanımların önüne engel çıkartıyor.

IŞİD çetelerin tutuklu bulunduğu Hesekê’nin Xiwêran Mahallesi’ndeki Sinaa Cezaevi’ne dönük saldırı planlı bir saldırıdır ve amacı da büyüktür. Türk devletinin bununla doğrudan bağlantısı vardır. Belgelenmiş bilgilere göre Türk devleti bölgenin güvenliğini ve elde edilen kazanımları yok etmek için IŞİD’i yeniden canlandırmaya çalışıyor. IŞİD’in yok edilmesi için uluslararası iş birliğinin sürekli olması gerekir. Özellikle DSG ile. Hesekê’deki cezaevine dönük planlanan saldırıyı bölgeyi, Suriye ve bütün dünyayı terörden kahramansı bir şekilde koruyan direniş güçleri boşa çıkardı. Zafer elde edildi fakat sivillerin korunması ve bölgenin alt yapısı için askeri güçlerin dikkatli hareket etmesi gerekiyor. Kahraman şehitlerimizi saygıyla anıyor, yaralılara acil şifa diliyoruz. Dünya bu saldırının arkasında olan Türk devletinden hesap sormalı. Aksi takdirde IŞİD herkesi hedef alarak yeniden kaosu yayacak.”