image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in Sina hapishanesine saldırısı sonrası Irak, Suriye sınırında güvenlik önlemlerini arttırıyor.

Rojava’nın Haseke kentinde yer alan Sinaa Cezaevi’nden sayıları henüz belirlenemeyen IŞİD’lilerin firar etmesi Suriye ile sınır hattı bulunan Irak için de ciddi bir tehdit arz ediyor.

Terör örgütü IŞİD kalkışmasının yaşandığı Haseke, Irak sınırına yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta. Irak ile Suriye arasındaki sınırın uzunluğu ise 600 kilometre dolayında. Ninova Harekat Komutanı, gözetleme kuleleri, gece görüş kameraları ve termal kameraların sınır hattında konumlandırıldığını açıkladı.

“Mustafa Kazımi Suriye sınırında incelemelerde bulunmuştu”

Uzmanlar bu sınır hattının yer yer kontrol edilemeyecek düzeyde coğrafi engeller barındırdığını ifade ediyor. Yaşanan son IŞİD firarı da sınır hattındaki durumu gözden geçirmek üzere Iraklı yetkilileri harekete geçirdi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Irak Başbakanı Mustafa Kazımi Suriye sınırında incelemelerde bulunarak yeni önlemler alınması için talimatlar vermişti.

Bir grup komutanla sınır hattına giden Irak Batı Ninova Harekat Komutanı Albay Rukin Cebar Neme, “Üç sınır noktası sınır güçlerinin komutasıyla güçlendirildi. Savunma noktaları, beton kuleler ve gerekli silahlarla takviye edildi. Böylece sınır kuvvetleri komutanlığının sorumluluğunda olan ilk savunma hattı da tamamlanmış oldu. Bundan sonra ordu tarafından kontrol edilen bir savunma bölgesi var” açıklamasında bulundu.

Cebar Neme aryıca, “Bütün bu önlemlerin yanı sıra asıl avantajımız sınır bölgelerinde yaşayan halkımıza duyduğunuz güven. Bütün bunlarla birlikte Allah'ın izniyle sınırı yüzde yüz koruyacağız” sözlerini dile getirdi.