image

PeyamaKurd - Türkiye’de yapılan 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından, muhalefet partileri hazırlanmasını istedikleri yeni Anayasa'ya dair ilk adımı attı.  

Söz konusu 24 Haziran 2018 seçimlerinden önce CHP, HDP, İP ve Saadet Partisi'nin hukukçu kurmaylarının hazırladığı yeni bir Anayasa'ya dair “Ortak Paydalar Raporu”, yerel seçim sonuçlarının ardından yeniden masada. 

İstanbul’daki seçimin ardından Salı günü CHP, HDP ve İYİ Parti liderleri yeni Anayasa çağrısında bulunmuştu. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, söz konusu tartışmaya önceki gün katıldı. Mecliste bulunan 4 muhalefet partisinin gündeme getirdiği “yeni Anayasa” önerisi ise fikir olmanın ötesinde somut bir çalışmaya dayanıyor.  

24 Haziran 2018'deki milletvekili ve cumhurbaşkanlığı genel seçimleri öncesinde, Anayasa Hukukçusu CHP Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu başkanlığında bu dört partinin hukukçu kurmaylarının oluşturduğu heyetin hazırladığı “Ortak Paydalar Raporu” yeniden partilerin genel merkezlerinin önünde.