image

PeyamaKurd - HDP Sözcüsü Ebru Günay, son günlerde yeni parti kuracağı iddia edilen ve bu yönde beyanları olan eski HDP milletvekilli ve eski Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen hakkında sorulan bir soruya yanıt verdi.

Günay, “Ayhan Bilgen yeni bir oluşumla gündemde. Partinizin eski sözcüsü, Kars eski Belediye Başkanınız. Nasıl yorumlarsınız bu durumu?” şeklindeki soruya şu ifadelerle karşılık verdi:

“Ayhan Bilgen bu partinin hala bir üyesi. Siz Kars Eski Belediye Başkanı dediniz, hayır. Kars Belediye Eşbaşkanı hala. Kayyım atanmış Kars Belediyesi’ne ama Bilgen hala Eşbaşkan. Dolayısıyla hala parti mekanizmalarında yer alan birisi. Dolayısıyla bu tartışmaları medya üzerinden yürütmesi etik değil. Onun dışında herhangi bir sözümüz yok.”

Sırrı Sakık: O zaman neden hala HDP yer alıyorsunuz!

Öte yandan Ayhan Bilgen’in "Türkiye'de öncelikle yeni farklı bir siyasal fikre ve siyasal harekete ihtiyaç var diyoruz” açıklamalarına eski HDP Milletvekili Sırrı Sakık da tepki gösterdi.

Twitter hesabından Bilgen’in açıklamalarına yanıt veren Sakık, “Ama siz hala HDP üyesisiniz. Bu işte size göre de bir tuhaflık yok mu?  Mademki üyesi olduğunuz parti bu ihtiyaca cevap veremiyor o zaman neden hala oradasınız?” diye sordu.

Son olarak eski Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın iddialarıyla gündeme gelen Ayhan Bilgen, kurulacak yeni siyasi parti hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

HDP'li eski milletvekili ve eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, yeni bir siyasi hareketin içinde olduğunu, Aralık ayı içerisinde yeni oluşumu deklare edeceklerini dile getirmişti.. Bilgen ayrıca, bunun, 2023'te gerçekleşmesi durumunda gelecek seçimlere yetişecek bir siyasi partiye dönüşebileceğini açıkladı.