image

PeyamaKurd - HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 26 siyasetçinin tutuklandığı 6-8 Ekim Kobane olaylarına dair dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na çağrıda bulundu.

Sezai Temelli, “Neler olduğunu en iyi Ahmet Davutoğlu biliyor. Çıkıp kamuoyunu aydınlatmalıdır” ifadesini kullandı.

28 siyasetçinin Kobanê soruşturması kapsamında tutuklanması üzerinde duran Temelli, bu yargılamaya dair şunları söyledi:

“Şimdi bu dava boş bir dava. Bu dava düştü zaten. Yani son AİHM kararı hem Demirtaş hem DTK açısından hem de Kobane soruşturması açısından bu davayı çoktan düşürdü. Bu dava yok. Bu davayı varmış gibi yapan aslında talimatlı yargı, başka bir şey değil. Çünkü binlerce sayfa iddianame var ve bu iddianameyi mahkeme iki günde okuyup, kabul ediyor."

Temelli açıklamasının devamında dönemin Başbakanı ve günümüzün Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na seslenerek şu ifadelere yer verdi:

“Her şeyden önce bugün Davutoğlu’nun iktidara yönelik çok önemli eleştirileri var. Kendisinin bu eleştirilerini saygıyla karşılıyorum. Fakat geçmişle yüzleşme gerekiyor. O dönem Başbakan’dı ve Selahattin başkanla görüştü. Neler olduğunu en iyi Ahmet Davutoğlu biliyor. Bu konuda samimiyetle çıkıp kamuoyunu aydınlatmalıdır. Eğer bunu yaparsa Türkiye’ye yapacağı katkı çok büyük olacak, çok önemli bir katkı sağlamış olacak. Hem demokrasi adına hem hukuk adına.”

Davutoğlu’nun en kısa zamanda konuyla ilgili olarak açıklama yapacağına inandığını vurgulayan Temelli, “Toplum bunu bekliyor kendisinden, kamuoyu bunu bekliyor kendisinden. Kendisi de bunu biliyor. Ara ara böylesi mesajları var ama çok daha net, daha açık o gece yaşananları, sonrasında yaşananları ve hatta Eylül ayı sonu itibariyle, yani 6 Ekim’e gelmeden ki süreci en net açıklayacak kişi Sayın Davutoğlu’dur, bunu yapmasını bekliyoruz. İnanıyorum ki en kısa zamanda bunu yapacaktır” ifadesini kullandı.