image

PeyamaKurd - Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin öldürüldüğü katliama ilişkin HDP Merkez Yürütme Kurulu ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar açıklama yaptı.

Sancar, “İktidarın nefret ve tahrik dili, bu katliamın başlıca sorumlusudur. Kürtlere yönelen bu ırkçı saldırıları göğüslemek için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Kürt halkı asla yalnız değildir. Kürt halkı bu saldırılar karşısında korkacak da değildir” dedi.

Sancar, “Tüm partilere sesleniyorum. Sadece kınamak yetmez. Yan yana ortak tavra ihtiyaç vardır” ifadesini kullandı.

HDP Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısında konuşan Sancar’ın açıklaması şöyle:  “Bugün akşam saatlerinde Konya’nın Meram ilçesinde vahşi bir katliam yaşandı. 7 Kürt yurttaş hunharca katledildi. Bir süredir devam eden ırkçı saldırıların en korkunç örneklerinden birine Meram’da tanık olduk. İktidarın nefret ve tahrik dili, bu katliamın başlıca sorumlusudur. Bu iktidar uzun süredir HDP’yi, HDP üzerinden Kürtleri hedef gösteren nefret dilini yoğun bir şekilde kullanmakta. Katliam politikalarına zemin hazırlayacak açıklamalar yapmaktadır. Bundan bir kaç ay önce iktidarın küçük ortağının yaptığı açıklamayı hepimiz hatırlıyoruz. O zaman da uyarıda bulunmuştuk. Bu dil, bu zihniyet, bu politika Türkiye’de ortak yaşamı zehirleyen, ortak yaşama dinamit koyan bir zihniyetin ürünüdür.