image

PeyamaKurd - HDP’nin, kapatılma olasılığına karşı yeni bir formül üzerinde çalıştığı kaydedildi.

2023’teki yol haritasını belirlemeye çalışan HDP’nin, kapatılma olasılığına karşı seçimlere yeni bir parti ya da bağımsız olarak girme planının olmadığı ifade edildi.

Euronews’e konuşan HDP’li kaynaklar, partinin kapatılma ihtimali ve seçeneğinin güçlendiğini ifade etti.

Euronews’teki habere göre, Millet İttifakı’nı Türkiye’deki sorunların çözümü noktasında yetersiz bulan aynı kaynaklar, kendi ekseninde üçüncü seçeneği örgütlemek istiyor. Böylelikle HDP, her iki bloğun da Meclis’te sayısal niteliğe kavuşmasını engelleyip belirleyici güç olmayı amaçlıyor.

Öte yandan haberde, “Bağımsız olarak da seçime girmenin AKP ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı güçlendireceğini söyleyen HDP kaynaklarına göre böylece bu ihtimalin önüne geçilmiş olacak” denildi.

HEP-SHP formülü!

HDP’li kaynaklar, partinin masasında tartışılan bir diğer seçeneğim HEP-SHP formülü olduğunu belirtti.

HDP’nin, herhangi bir muhalefet partisi ile ortak milletvekili listesi çıkarıp doğal ittifak yaratmayı tartıştığı ifade edildi.

Habere göre, parti içinde bu adıma da AKP’nin gücünü kırabilecek bir hamle olarak bakılıyor.

20 Ekim 1991 genel seçimlerinde Sosyal demokrat Halkçı Parti (SHP) ile Halkın Emek Partisi (HEP) ‘seçim ittifakı’ konusunda anlaşarak 18 milletvekili Meclis’e girmişti. Daha sonra HEP'li vekiller, açılan davalar nedeniyle DEP grubunu kurarak SHP'den ayrılmışlardı.