image

PeyamaKurd - HDP Sözcüsü Ebru Günay haftalık basın toplantısında, Türkiye’nin Suriye’ye olası operasyonu ve partisinin tutum belgesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Günay, açıkladıkları tutum belgesi üzerinden muhalefet partileriyle “verimli görüşmeler” yaptıklarını, ayrıca Kürdistanî partiler ile de bu kapsamda temasları olacağını söyledi.

Günay açıklamasında, HDP’nin açıkladığı tutum belgesi ile ilgili doğrudan tartışmalar yürütmek ve ilk ağızdan aktarımını yapmak için geçen hafta muhalefet partileriyle görüştüklerini kaydederek şu ifadeleri kullandı:

“Oldukça verimli geçen bu görüşmelerimizde temel hedefimiz karşılıklı düşünce alışverişinde bulunmaktı. Heyetimiz muhalefet partileriyle faydalı görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ayrıca biliyorsunuz biz HDP olarak açıkladığımız çözüm deklarasyonunda açık bir şekilde tüm ülkede üçüncü seçeneği örgütleyeceğimizi Türkiye kamuoyuyla paylaştık. Şimdi diyoruz ki artık pratik adım atma zamanı. Bu kapsamda önümüzdeki hafta da mücadele birliği içinde bulunduğumuz, birlikte yol yürüyeceğimize inandığımız ve bugüne kadar doğal ittifaklarımız olarak gördüğümüz siyasi parti ve toplumsal mücadele güçlerini ziyaret edeceğiz ve ortak mücadele hattını nasıl pratikleştireceğimizi değerlendireceğiz.

“Kürdistani partilerle de temaslarımız olacak”

Öte yandan Günay bu süreçte Kürdistani partilerle de iletişime geçeceklerini belirterek “Ayrıca Kürdistanî partiler ile bu kapsamda temaslarımız olacak. Özünde bir ittifak partisi olduğumuz gerçeğinden hareketle demokrasi ittifakı kapsamında bütün toplumsal mücadele alanlarıyla buluşmayı hedefliyoruz. Amacımız tüm demokrasi ve devrimci güçler ile bir araya gelmektir” diye konuştu.

Putin ve Biden’dan ültimatom yedikçe Kürtleri tehdit ediyorlar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye ile ilgili açıklamalarının ardından Rojava’ya gerçekleşebilecek yeni bir askeri operasyon iddiaları hakkında konuşan Günay, şu şekilde devam etti:

“Açık şekilde savaş suçları işlenerek girilen Suriye siyasetinden dersler çıkarmak yerine, bu hafta önce Erdoğan, sonra Çavuşoğlu yeniden Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik saldırı tehdidinde bulundu. Diplomasi denilince akıllarına ilk savaş geliyor. Putin İdlib meselesinde ültimatom veriyor, onlar Kuzey Doğu Suriye’ye karşı savaş tehdidinde bulunuyor. Biden’le görüşecekler, Kuzey Doğu Suriye’ye karşı savaş tehdidinde bulunuyorlar. Bu iktidar tam bir savaş hükümetidir. Tek dertleri herkesi bu savaşa alet etmektir. Bu iktidar Türkiye’ye kaybettiriyor.”

“Siyasi cinayetler tartışmasını ciddiye alıyor vahim görüyoruz”

Son günlerde tartışılan “siyasi cinayetler” iddiasına da değinen Günay, “Biz bu tür söylentileri ve uyarıları ciddiye alıyor ve vahim görüyoruz. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arasında bu ülkede ne tür çılgınlıklara kalkışıldığını ne büyük suçlar işlendiğini gördük. Bunun önüne geçmenin yolu da savaş siyasetine karşı çıkmaktan geçiyor, ortak mücadeleden geçiyor” diye konuştu.