image

PeyamaKurd - HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, İstanbul seçimlerine yönelik tavırlarını parti kurullarındaki tartışmaların tamamlanmasından sonra netleştirerek kamuoyuna açıklayacaklarını belirtti.

Meclis'te yaptığı basın toplantısında konuşan Oluç, muhalefet partilerinin Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağı ve açlık grevlerine yönelik  tavrını eleştirdi.

“Muhalefet Öcalan konusunda sessiz”

Oluç, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Öcalan avukatlarıyla görüşebilir”  açıklamasına değinerek, "Öcalan, avukatlarıyla ve ailesiyle görüşebilir cümlesini kurmak sizin açınızdan bu kadar zor mu? Sayın Bahçeli bile fikrini beyan etti. Siz muhalefet partisisiniz. İktidarın hukuk dışı uygulamalarına çifte standart uygulayamazsınız" ifadelerini kullandı.

Açlık grevi eylemlerine destek veren annelere karşı polisin şiddet kullandığını ifade eden Oluç, “Annelere cezaevlerinde uygulanan şiddet hukuksuzdur. Gösteri hakkı Anayasal bir haktır. Bunun karşısında uygulanan şiddet ise hukuksuzluktur. Bu İçişleri Bakanı'nın ilk icraatı değil” dedi.

HDP'nin Ekrem İmamoğlu'nu destekleyip, desteklemeyeceğine yönelik soruya ise Oluç şöyle yanıt verdi:

"HDP'nin kurulları var. Bu kurullar demokratik tartışma geleneğine uygun kurullardır. Toplanıp karar alırlar. MYK toplandı. PM de toplandı. Henüz süreç tamamlanmadı. Tartışmalar bittikten sonra açık bir şekilde topluma deklare edilecektir. 'Kürt vekillerle, Türk vekiller anlaşamadı' diye bir haber gördüm. Kendi içimizde böyle bir ayrım yok. Gülüp geçiyoruz bu tür haberlere."