image

PeyamaKurd - KHK ile kamu görevinden ihraç edilenlere mazbata verilmemesi yönündeki kararın iptali için HDP’den Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) resmi başvuru yapıldı.

Başvuruya ilişkin Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) yapılan yazılı açıklamada, başvuruda söz konusu kararın hukuki bir yanı olmadığı belirterek, kamu görevinden ihraç edilmesinin bir kişinin seçme ve seçilme hakkını ortadan kaldırmadığının vurgulandığı kaydedildi.

YSK’ya itiraz dilekçesi gönderen HDP, “YSK'nın varoluş sebebi seçimlere güveni ve seçim güvenliğini sağlamaktır. Ancak YSK yetkisini aşmış, varoluş sebeplerinin tartışılmasına sebep olacak bir durum yaratmıştır. Görülmektedir ki; açık bir keyfilik, çifte standart, eşitlik ilkesinin ihlali gibi hukuka ve kanunlara aykırı kararlar ve uygulamalar söz konusudur. Bu çerçevede Yüksek Seçim Kurulu kamuoyu önünde, hukukun üstünlüğü, eşitlik ilkesi ve seçimlerin şeffaflığı ilkeleri temelinde tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır” sözlerine yer verdi.

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Çarşamba günü itirazları değerlendirmek üzere yaptığı toplantıda, haklarında 692 ve 697 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerden (KHK) işlem yapılan seçilmişlere mazbata verilmemesine karar verdi.