image

PeyamaKurd - HDP Sözcüsü Ebru Günay, seçim ittifaklarının tartışıldığı Türkiye’de konuyla ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Ebru Günay parti olarak ilkesel tutumlarının kendi adayları ile seçime girmek olduğunu söyledi.

Günay ayrıca anket sonuçlarında oylarının yüzde 15 olduğuna vurgu yaparak şu açıklamayı yaptı:

“Mitinglerimize bomba konulduğu, eylemlerimize her türlü engelin çıkarıldığı, yöneticilerimizin, eşbaşkanlarımızın tutuklandığı, belediyelerimize kayyım atandığı, binlerce aktif üyemizin hapse atıldığı, basında uygulanan sansür ve tecride rağmen ve her türlü kara propaganda ve kriminalize edici politikalara rağmen tüm anketlerde oyumuz yüzde 15 olarak değerlendiriliyorsa, demokratik koşullarda gerçekleşecek bir seçimde gerçek gücümüz yüzde 30’dur. Türkiye’de şu an bile demokratik bir zemin olsa HDP fikriyatı yüzde 30 oyun sahibidir. Çünkü biz Türkiye’de demokratikleşmeyi savunan ve tüm sorunlara çözüm projesi sunan tek partiyiz. Bunu ilk seçimde hep birlikte göreceğiz.”

Parti kurullarında henüz adaylık konusunda bir tartışmanın söz konusu olmadığını belirten Günay, “İlkesel tutumumuz kendi adayımız ile seçime girmektir ama dediğim gibi henüz kurullarımızın bu konuda bir tartışması söz konusu değil. Bizim için esas olan Türkiye’nin demokratikleşmesi ve acil sorunlarının çözülmesidir” diye konuştu.