image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Şırnak ve ilçelerine yaptığı açıklamada, 23 Haziran’da İstanbul’da da kayyumu söküp atacaklarını söyleyerek, “Türkiye’nin özlemini duyduğu şey, onurlu bir barıştır, demokratik siyasettir, demokratik çözümdür. Bu meselenin muhatabı Sayın Öcalan’dır” ifadesini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin bayramlaşma programı kapsamında Şırnak ve ilçelerinde temaslarda bulundu. Yurttaşların bayramlarını kutlayarak sözlerine başlayan Temelli, “Kayyum gitti. Ne dedik bu kayyumları süpürüp atacağız” dedi.

Temelli buradaki açıklamasında şunları dile getirdi, “Bugün nasıl Cizre’de bu zihniyete son verdiysek şimdi 23 Haziran’da İstanbul’da da yine kayyumu hep birlikte süpürüp atacağız. Çünkü biz de artık kayyum alerjisi var. Nerede kayyum görsek süpürgeyi kapıyoruz, kovalıyoruz, kovalayacağız da.”

“Halkları birbirine düşman eden, farklılaştıran, kutuplaştıran bu anlayışı kabul etmiyoruz” diyen Temelli, “Türkiye’de 72 milletin bir arada yaşama iradesini her zaman ortaya koyduk. Ortak vatanımızda ortak geleceğimize hep birlikte yurdumuza, mahallemize, köyümüze, sokağımıza hep birlikte sahip çıkacağız” sözlerine yer verdi.

Açlık grevi eylemlerine ve PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelere de dikkat çeken Temelli sözlerini şöyle sürdürdü: “Leyla Güven, tam 200 gün direndi. O sesi, bu haykırışı bütün dünyayı kapladı. Cezaevlerinde binlerce tutsak, onlarca gün direndi. Türkiye’nin özlemini duyduğu şey Kürt meselesinin muhataplarıyla bir an önce çözülmesidir. Bu meselenin muhatabı Sayın Öcalan’dır.”