image

PeyamaKurd -Siyaset ve politikada "Kürtlerin kalesi" olarak kabul gören Diyarbakır, Türkiye Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde şaşırtan sonuçlarla ülke gündemine oturdu. 

Kentte, seçimlere katılım 2018'de yüzde 83 iken bu oran dün Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 82'ye, Milletvekili seçimlerinde ise yüzde 81'e geriledi. 

Oy torbaları saatlerce adliye önünde bekletildi

Oy kullanma işlemleri sorunsuz olurken, akşam saatlerinde sandık kurulu başkanlarının sayımı yapılan oyların veri girişi için torbaları YSK İl Müdürlüğü'ne teslim etmeleri sırasında yaşadığı gecikme sosyal medyada gündeme oturdu. Adliye’de yer alan YSK önünde oluşan uzun kuyruklar göze çarptı.

CHP, 21 yılın ardından vekil çıkardı

Resmi olmayan sonuçlara göre Yeşil Sol Parti 8, AK Parti 3, CHP ise 21 yıl aradan sonra ilk kez Diyarbakır'dan 1 vekil çıkardı.

Seçime Emek ve Özgürlük İttifakı olarak giren YSP, yüzde 61,19 oranında oy aldı. HDP, 2018 yılında 558 bin oy alırken, 14 mayıs seçimde ise oy sayısını 561 bin 454'e yükseltti. 

AK Parti ise (Cumhur İttifakı desteği ile) yüzde 26,33 oranında oy aldı. 2018'de 180 bin oy alan parti, ittifak desteği ile oy sayısını 210 bine çıkardı.

Kentteki en sürpriz başarıyı ise CHP yaptı. Eski Diyarbakır Baro Başkanı olan ve üç dönemdir CHP'nin batıdan aday gösterip vekil seçilen Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır’dan vekil seçildi.

CHP, 2018 yılında; İYİ Parti ve SP desteğiyle 57 bin 536 oyla yüzde 6,82 olan oranını, 74 bin 237 oy ile yüzde 8.09'a çıkardı. 

Diyarbakır milletvekillerinin isimleri şu şekilde: 

YSP: Berdan Öztürk, Halide Türkoğlu, Osman Cengiz Çandar, Adalet Kaya, Serhat Eren, Sevilay Çelenk Özen, Mehmet Kamaç, Ceylan Akça Cupolo.

AKP: Mehmet Galip Ensarioğlu, Mehmet Sait Yaz, Suna Kepolu Ataman.

CHP: Sezgin Tanrıkulu

Diyarbakır, İzmir'i geride bıraktı

HDP tabanı, Yeşil Sol Parti'nin kararı doğrultusunda Millet İttifakı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verdi.

Seçimde "CHP'nin kalesiolarak bilinen İzmir kentinde, Kemal Kılıçdaroğlu'na yüzde 63 oy çıkarken, Diyarbakır'da ise yüzde 71,96’ı çıktı.

Kılıçdaroğlu'na 651 bin 793 oy çıktı. Erdoğan ise 239 bin 827 oy aldı.

YSP sonuçlara şaşkın, taban özeleştiri bekliyor

Diyarbakır'daki baş parti HDP bu seçimlerde falso aldı. HDP tabanı, söz konusu seçime Yeşil Sol Parti adı altında giren parti yönetiminden özeleştiri bekliyorlar.

Kayyum, Kovid-19, deprem ve ekonomik sorunlar sebebi ile halkın yoksullaştığını ve bunun da tek sorumlusunun AKP olduğunu dile getiren taban, Meclis ve sahada etkili siyasetin yürütülmediğini, adayların Diyarbakır’ın kriterlerine çok çok uzak olduğunu vurguluyor.

Parti içinde de "Listelerin Diyarbakır'la alakası yok" diyen birçok siyasetçi yer alıyor. YSP/HDP’nin kaybının bir diğer unsuru ise aday çıkarmamak olduğu düşünülüyor.

HDP’ye eleştiri yüksek, AKP güçlü profil ile sahaya çıktı

Diyarbakır'da yer alan kanaat önderleri ve araştırmacılar, yaşanan ekonomik kriz ve depreme rağmen AKP’nin güçlü aday profili ile sahaya çıktığını ve bu durumun partide kayıp yaşatmadığını belirtiyorlar. AK Parti kentte 3 vekil çıkardı.

Diyarbakır'da asıl kaybeden tarafın ise Yeşil Sol olduğu vurgusu yapılıyor.

HDP’nin kamuoyu desteğini alamadığı, aday belirlemede kendi başına göre hareket ettiği, belirlediğim belirlediğimdir diyerek demokrasinin kırıntısını dahi uygulamadığı, saha ve kenti okuyamadıkları” kentte sık sık tartışılan konular arasında yer alıyor.