image

PeyamaKurd - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP Hukuk Komisyonu ile bazı vekil avukatlarının koordinasyonsuzlukları ve usul hataları nedeniyle 10 vekilin başvurusunu reddettiği ortaya çıktı.

AİHM, dün aralarında eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 40 vekilin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda ihlal kararı vermişti.

Edinilen bilgilere göre AİHM, buna karşılık aynı tarihte dokunulmazlıkları kaldırılan 10 eski vekil için ret kararı verdi. AİHM’nin ret kararının HDP Hukuk Komisyonu ile bazı vekil avukatlarının koordinasyonsuzlukları ve usul hataları nedeniyle gerçekleştiği iddia edildi.

Medyascope’da yer alan habere göre, Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından HDP Hukuk Komisyonu, vekil avukatlarına AİHM’ye başvuru formlarını göndererek, doldurulmasını istedi. Ancak formların geri istenerek toplu başvuru yapılması yerine vekillerin avukatlarının başvuru yaptığı anlaşıldı. Bazı avukatların başvuru bile yapmadıkları, bazılarının sadece isim yazmakla yetindikleri, bazılarının ise AİHM’nin formda işaret ettiği eksikleri gidermedikleri ve gerekli yazışmaları yapmadıkları ortaya çıktı.

Hakkında ihlal kararı verilmeyen isimler arasında HDP eski milletvekilleri Abdullah Zeydan, Burcu Çelik, Ali Atalan, Mizgin Irgat, Bedia Özgökçe, Saadet Becerikli ve Mehmet Ali Aslan’ın da yer aldığı öğrenildi.

Böylece söz konusu isimler hakkında AİHM kararı bulunmaması hak kayıplarına yol açabilecek. Mahkemelerin hak ihlali kararı nedeniyle tutuklu bulunan eski vekiller için verebileceği olası tahliye kararlarından bu isimler yararlanamayacak.

Benzer durum Roboski’de de yaşanmıştı!

HDP Hukuk Komisyonu’nda ortaya çıkan bu skandala benzer bir durum, daha önce Roboski davasında da yaşanmıştı.

34 kişinin savaş uçaklarının bombalarıyla yaşamlarını yitirdiği Roboski katliamından sonra da avukatlar arasında benzer koordinasyonsuzluklar meydana gelmişti.

Eksik evrak verilmesi ve bunların süresinde tamamlanmaması nedeniyle Anayasa Mahkemesi ve AİHM, başvuruları reddetmişti.