image

PeyamaKurd- Mart 2019 yerel seçimlerine beş aydan az bir süre kaldı. HDP, yerel seçim kampanyalarına başlıyor. Partinin ana hedefi ise kayyım atanan belediyelerle beraber toplamda 150 belediyeyi kazanmak.

HDP, bölgede Kürdistani partiler, batıda ise Cumhur İttifakı’nın karşısında kazanma ihtimali olan partilerle görüşme yapacak

HDP, 24 Haziran’da sağlayamadığı “Kürt Ulusal Birliğini” sağlayarak yerel seçimlere gitmeyi hedefliyor. Parti bu çerçevede: Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye, Kürdistan Demokrat Partisi-Bakur, Kürdistan Sosyalist Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi, Azadi Hareketi ile Hak ve Özgürlükler Partisi ile görüşerek bazı toplantılar yapacak.

HDP’nin batıdaki hedefi ise, AKP ve MHP ittifakını zayıflatmak. HDP’nin planında, AKP ve MHP’nin aday göstereceği kentlerde karşılarındaki adayın kazanma ihtimaline göre batıda 'duruma özel' ittifaklar yer alıyor.

Öte yandan, HDP kulislerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi adaylığı için geçen isimler de dillendirilmeye başlandı. Adayların, AKP’nin adayının açıklanmasından sonra duyurulması planlanıyor. İslamcı yazar Nihat Hatipoğlu’nu aday göstereceği gündemde olan AKP’nin bu hamlesine karşılık eski müftü, Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş’un aday gösterilebileceği konuşulan konular arasında.