image

PeyamaKurd - Akademisyen ve yazar Vahap Coşkun, Türkiye’deki seçimlerde kilit rol oynadığı belirtilen HDP seçmeni hakkında önemli bir yazıyı kaleme aldı.

Anket şirketlerinin verilerine dayanarak HDP seçmeninin hangi ittifaka yakın olduğunu dile getiren Coşkun, “HDP’lilerin oyunun yönü yüzde 78 oranında Millet İttifakını, yüzde 12 oranında da Cumhur İttifakını gösteriyor” dedi.

HDP’nin aldığı oy oranı ve emanet oy tartışmalarına da değinen Vahap Coşkun, “HDP’ye bu nitelikte verilmiş bir ödünç oy yoktu. Buna rağmen ‘emanet oy’ söylemi giderek parlatılıyor ve neredeyse HDP’nin üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallandırılıyordu. Gaye belliydi; hayali bir oy verme davranışına yaslanarak HDP’yi bazı kesimlere borçlu çıkarmak ve bu yolla partinin politik tercihlerine tesir etmek” değerlendirmesinde bulundu.

HDP’nin oy oranının yüzde 10’un üzerinde olduğunu bunu yaşanan son 3 seçimde net bir şekilde gösterdiğini belirten Coşkun, “emanet oy” kavramının siyasi bir hamle olduğunu iddia etti.

Metropoll anket verilerine dayalı konuşan Coşkun, HDP seçmeninin partisine sadakatini, “Türkiye’nin Nabzı Kasım 2021” araştırması ile açıklıyor.

Coşkun, “MetroPoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin 'Türkiye’nin Nabzı Kasım 2021' araştırmasında HDP, en sadık seçmen kitlesine sahip parti olarak öne çıkıyor. AK Parti, 2018’de kendisine oy veren seçmenlerin % 61’ini muhafaza ederken, bu oran CHP’de % 60, MHP’de % 35 ve İYİ Parti’de % 67 olarak gerçekleşiyor. HDP ise seçmenlerinin % 76’sının oyunu almaya devam ediyor” dedi.

HDP seçmeninin yüzde 78'i Millet İttifakı'na daha yakın

Coşkun ayrıca, kararsızlar havuzuna diğer partilere oranla en düşük seçmen veren partinin de HDP olduğunu aktardı.

“HDP’liler bir tercih yapmaları gerektiğinde Millet ve Cumhur ittifaklarından hangisini seçeceklerdir?” sorusu üzerinden Türkiye seçimlerini etkileyecek önemli bir konuya değinen Coşkun, “İki ittifak arasında kritik bir yerde konumlanan HDP seçmeni ise, büyük bir ağırlıkla tercihini Millet İttifakından yana kullanıyor. HDP’lilerin oyunun yönü % 78 oranında Millet İttifakını, % 12 oranında da Cumhur İttifakını gösteriyor” dedi.