image

PeyamaKurd - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Halklar ve İnançlar Komisyonu Eşsözcüleri Yüksel Mutlu ile Mahfuz Güleryüz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 8 dilde hazırladığı Cuma ve Bayram hutbelerinde Kürtçeye yer vermemesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, milyonlarca yurttaşın konuştuğu Kürtçenin yok sayıldığı, bu durumun Kürt halkı için pek şaşırtıcı olmadığına vurguda bulunularak, “Diyanet’in bu faşizan ve ırkçı yaklaşımını itirazlarımıza rağmen değiştirilmedi ve site Kürtçeye kapatıldı” sözleri yer aldı.

‘Diyanetin tavrı münafıklıktır’

Diyanetin bu uygulamasının ayetlere ters düştüğü de belirtilen açıklamada, “Kürtlerin kendi yurtlarında maruz kaldığı bu ırkçı tutum en başta ‘ümmetin kardeş ve eşit olduğu’ prensibini inkâr ve reddetmektedir. Daha önce seçim propagandası için Kürtçe Kur'an mealleriyle meydanlara çıkan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu tavrı; en basit tabirle münafıklıktır. Bütün ilahi metinler insanlar tarafından anlaşılsın diye vahiy edildiğine göre bu mesajların muhataplarının diliyle verilmesi de ilahi bir emirdir” denildi.

Meral Danış ve Ayşe Sürücü’den tepkiler

HEDEP Grup Başkan Vekili ve HEDEP Erzurum Milletvekili Meral Danış Beşt’ta söz konusu karara tepki verdi. Beştaş şunları söyledi:

“Cuma ve bayram hutbelerine 8 dilde herkes ulaşabilir; Kürtler hariç! Hz. Muhammed demiş ki bir hadisinde: “Irkçılık yapan ve ırkçılık davası güden bizden değildir. Irkçılık için savaşan bizden değildir. Irkçılık üzere ölen de bizden değildir.”

HEDEP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ise, “Bu ülkede milyonlarca Kürt’üz” diyerek şunları söyledi:

“Diyanet İşleri Başkanlığı 8 dilde hutbeye yer verdi ama Kürtçe’ ye yer vermedi.

Ayrıştırma, Kürdü yok sayma, hutbenin okutulmasında bile devam ediyor. Bu ülkede milyonlarca Kürt’üz.”

Diyanet’in Cuma ve Bayram hutbelerinde; Türkçe, Arapça, Almanca, Fransızca, İngilizce İspanyolca, İtalyanca ve Rusça yer alacak.