image

PeyamaKurd - HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Hizbullah'ın siyasi ayağı” iddialarına ilişkin, “Bu soruyu onlarca defa cevapladık. Bir daha cevaplayalım. Net ifadelerle söylüyorum; biz Hizbullah’ın devamı değiliz, siyasi kanadı değiliz, sözcüsü de değiliz. Bizimle Hizbullah arasında herhangi organik bir bağ yok” sözlerini dile getirdi. 

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Cumhur İttifakı'na katılma ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı almıştı.

Partiye özellikle muhalefet kanadından “Hizbullah'ın partisi, siyasi ayağı” şeklinde iddialar yöneltiliyor.

Yapıcıoğlu söz konusu iddialara dair konuştu. 

“Hizbullah ile ne bağlantınız var? Siz Hizbullah’ın siyasi ayağı mısınız?” sorusuna açıklık getiren HÜDA PAR lideri şunları söyledi: 

“2012’den beri bu soruya onlarca defa cevap verdik. Bir daha cevaplayalım. Çok açık ve net ifadelerle söyleyeyim. Biz Hizbullah’ın devamı değiliz. Biz Hizbullah’ın mirasçısı değiliz. Biz Hizbullah’ın siyasi kanadı ve sözcüsü de değiliz.

Bizimle Hizbullah arasında herhangi bir organik bağ yok. Şimdi aynı memlekette yaşıyoruz. Birisinin oraya sempati ile bakması ama bu tarafa da sempati ile bakması ya da o oranın sempatizanıyken bize oy veriyor olması böyle bir şeyin delili olamaz.”