image

PeyamaKurd - Lübnan Hizbullah’ı, ‘Direniş ve Kurtuluş Günü’ kapsamında ülkenin güneyindeki Aramta kasabasında askeri bir tatbikat yaparak, Lübnan’ı savunmak için tam olarak hazır olduğunu vurguladı.

Ülke içi ve dışına açık siyasi ve askeri mesajlar taşır gibi görünen bu tatbikatta, Hizbullah’ın tank ve roketatar gibi ağır silahlar kullandığı açıkça görüldü. Söz konusu tatbikat, İsrail topraklarına sızılarak yapılan bir saldırının simülasyonunu içeriyordu.

Hizbullah, bölgesel ve uluslararası basın mensuplarının izlediği tatbikat sırasında, bölgedeki interneti keserek, onay verilmeden herhangi bir paylaşım yapılmasını engelledi.

Hizbullah Yürütme Konseyi Başkanı Haşim Safiyuddin tatbikat sonrası yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Kanımızla ve yeteneğimizle kurduğumuz denklemleri baltalamak için saldırganlığınızı genişletmeyi düşünüyorsanız, hassas silah ve füzelerimizi size yağdırmaya hazırız. Benzerini görmediğiniz karanlık günlere şahit olacaksınız. İsrail çok iyi bilmeli ki, biz ne dersek onu kastediyoruz. Bugün, elimizde bolca bulunan hassas füzeleri sergilemeye gerek yok. Çünkü düşman, oyunun kurallarını çiğneyen herhangi bir aptallık yaparsa, onları tam kalbinde görecektir” diye ekledi.