image

PeyamaKurd - Rojava’da göçmen ve sığınmacıların durumuna ilişkin Hol Kampı’nın sorumlusu Şeyhmus Ahmed, kampta son zamanlarda gerçekleşen suikastler ve terör örgütü IŞİD’in kamp içindeki hakimiyetine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Şeyhmus Ahmed, IŞİD’in Hol Kampı’ndaki etkinliğine vurgu yaparak, “IŞİD Hol Kampı’nda hilafet devleti kurmuş durumda. Kendilerine ait mahkemeleri ve güvenlik güçleri kurmuşlar” ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili olarak K24’e konuşan Ahmed, Hol Kampı’ın IŞİD’in kontrolüne geçtiği, kampta güvenliğin sağlanması için Uluslararası Koalisyon, Avrupa ülkeleri ve Irak’ın yardım etmesi çağrısında bulundu. 

Öte yandan Ahmed, 2020 yılının sığınmacılar için zor bir yıl olduğunu belirterek, “Türkiye’nin Girê Sipî ve Serê Kaniyê’nin işgali sonrası, Rojava’ya gelen göçmen sayısında yükseliş oldu. 3 yeni kamp kuruldu. Rojava Özerk Yönetimi’nin yükü çok ağırlaştı. Bu nedenle Özerk Yönetim, Suriyeli mültecilerin Hol Kampı’ndan çıkarılması kararı aldı” dedi.

“IŞİD Hol Kampı’nda hilafet kurmuş vaziyette”

IŞİD’in kamptaki etkinliğine dikkat çeken Ahmed, konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“IŞİD Hol Kampı’nda hilafet devleti kurmuş durumda. Kendilerine ait mahkemeleri ve güvenlik güçleri kurmuşlar. Kamp içinde cinayetler işleniyor. Bu durumda Irak başta olmak üzere Koalisyon Güçleri ve AB’nin kamp içi kontrolün sağlanması için bize destek olmalı.”

Ayrıca Hol Kampı’nda asayişin durumuna ilişkin ise Rojavalı yetkili şunları kaydetti:

“Kampın güvenliğinin sorumluluğu uluslararası toplumun tasarufunda olması gerekiyor. Çünkü kampta 54 ülkenin vatandaşından insanlar var. Büyük kısmı Iraklı. Asayiş güçlerimiz kamp dışı güvenliği sağlamakla yükümlü. Ancak kamp içi güvenlik sağlanırsa bizim de sorumluluklarımız hafifler. Irak, kendi vatandaşı olanları geri almalıdır. Biz de Suriyei göçmenleri çıkarıyoruz. Sadece yabancı ülke vatandaşı olanlar kalacak.”