image

PeyamaKurd-     IŞİD’in öldürdüğü kişilerin cesetlerini Suriye'nin kuzeydoğusundaki al Hota vadisindeki kratere attığı ortaya çıktı.

Terör örgütü IŞİD’in 2014 yılında çektikleri bir videoda cesetleri 50 metre derinliğindeki kratere attığını gördükten sonra konuyu incelemeye başlayan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) araştırmacıları korkunç bir tablo ile karşılaştılar.

HRW, IŞİD’in bölgedeki hakimiyetinin sonlanmasından sonra kratere ceset atılmaya devam ettiğini belirterek, yetkilileri bölgeyi inceleyerek bölgedeki cesetleri çıkarıp kanıtları toplamaya çağırdı.

Bölge şu an Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu'na (SMO) bağlı grupların kontrolünde bulunuyor.

2014 yılında IŞİD’in kontrol ettiği bölgelerde bugüne kadar 20'den fazla toplu mezarda binlerce kişinin cesedi bulundu.

Suriye'de kaybolan ve öldürüldüğü düşünülen kişiler arasında aktivistler, insani yardım çalışanları, gazeteciler ve cihatçılarla ters düşen kişiler var.

HRW Suriye araştırmacısı Sara Kayyali, "Orada ve diğer toplu mezarlarda olanları ortaya çıkarmak IŞİD’in öldürdüğü binlerce insana ne olduğunu anlamak ve katillerden hesap sormak için kritik öneme sahip" dedi.

HRW ‘nin yayımladığı ve bölgedeki insanların söylemine de yer verilen raporda, bölgede yaşayanların IŞİD mensuplarının insanları "al Hota'ya atmakla" tehdit ettiğini söylüyor.

Jeolojik haritalar ve topografya modelleri vadinin, droneun ulaşabildiğinden daha derine gittiğini gösteriyor. Bu nedenle bölgede tespit edilemeyen daha fazla ceset olabilir.

IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka'ya 85 kilometre uzaklıkta olan vadi, eskiden doğal güzelliğiyle biliniyordu.