image

PeyamaKurd - Uluslararası İnsan Hakları Gözleme Örgütü (HRW),Türkiye tarafından oluşturulmaya çalışılan “Güvenli Bölge”nin ciddi güvenlik endişeleri oluşturduğunu ve Türkiye ile cihatçı güçlerin soykırım ve savaş suçları işledikleri gerekçesiyle soruşturmaya tabi tutulması gerektiğini açıkladı. 

Türkiye ve beraberindeki cihatçı güçlerle başlattığı operasyon sonrası oluşturmak için dünya kamuoyunu ikna etmeye çalıştığı “Güvenli Bölge” hakkında ciddi şüpheleri olduğunu belirten Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), kurulması planlanan alanda daha şimdiden ciddi insan hakları ihlalleri yaşandığına dikkat çekerek Türkiye’yi kınadı. 

Türk kontrollü bölgelerdeki ihlallere kınama 

Suriyeli mültecileri yerleştirmek istediğini söylediği Rojava’daki Türk kontrollü bölgede gerçekleşen infazlar ve ev eşyalarına el konulması gibi ihlalleri kınayana İnsan Hakları İzleme Örgütü, uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunarak; insan hakları ihlalleri ve savaş suçları konusunda Türkiye hakkında soruşturma yürütmeye çağırdı. 

İzleme Örgütü HRW Orta Doğu direktörü Sarah Leah Whitson tarafından yapılan açıklamada, “Bireyleri yerlerinden sürmek, mülkleri yağmalamak ve yerinden edilmiş kişilerin evlerine dönmelerini engellemek, Türkiye'nin 'güvenli bölgeler' önerisinin neden güvenli olmayacağının kanıtıdır” ifadesini kullandı. 

Gruplar, sivillere yönelik suistimaller yapıyor” 

Sarah Leah Whitson, bölgede yaşanan ağır hak ihlallerine de değinerek, “Türkiye’nin operasyonlarının güvenli bir bölge oluşturacağına dair açıklamasına aykırı olarak, bölgeyi yönetmek için kullandıkları gruplar sivillere yönelik suistimaller yapıyorlar ve etnik kökenlerinden dolayı sivillere ayrımcılık uyguluyorlar” sözlerine yer verdi. 

Türkiye destekli cihatçı grupların Rojava’da çalışırken kaybolan yardım görevlilerinin akıbetlerinden birinci dereceden sorumlu olduklarını iddia eden HRW, derhal bir soruşturma komisyonu kurularak ciddi bir araştırma yapılmasını talep etti.