image

PeyamaKurd- CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP hükümetinin bir parti devleti haline gelmesinin en somut göstergesinin Demirtaş’ın tutukluluğunun olduğunu söyledi.

HDP eski Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun tek sebebinin hükümetin yargıya verdiği talimat olduğunu belirten CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP hükümetinin siyaseti birçok kuruma karıştırdığını belirti.

AKP hükümetinin devletin tüm kurumlarında olduğu gibi yargıya da müdahale ettiğini belirten CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Yargıya doğrudan talimat verilir noktaya gelindi. Bunun en tipik örneği Selahattin Demirtaş’tır. Hükümetin parti devleti kurma gayretinde sıranın ordunun partileştirilmesine mi geldiği endişesi var. Burada ordunun siyasi otoritenin emrinde olması gereğinden söz etmiyorum, demokrasilerde öyle olacak. Ben ordunun içine günlük sıcak siyasetin sokulmasından ve artık atama ve terfilerde de liyakat yerine parti tercihleri kullanılmasından söz ediyorum. Bu söylemlerden rahatsızlık duyuyorum” ifadelerini kullandı.