image

PeyamaKurd - İran’da 8 IŞİD militanına yönelik kararda idam çıktı. Söz konusu bu kararda geçtiğimiz yıl İran Parlamentosu ve Humeyni’nin Türbesi’ne saldırarak 17 kişinin ölümüne neden olan 8 IŞİD üyesinin idam edildiği ifade edildi.

2017 Haziran ayında İran'ın başkenti Tahran'da Meclis binasına ve İslam Devrimi'nin lideri Ayetullah Humeyni'nin Türbesi'ne giren silahlı saldırganlar çevreye rast gele ateş açmış 2 ayrı saldırıda en az 17 kişi hayatını kaybetmiş, 50’nin üzerinde vatandaş ise yaralanmıştı.

Olayların ardından 200’ün üzerinde Kürt vatandaşı gözaltına alındığı belirtilmişti.

İdam kararı ile ilgili olarak İran medyasında yer alan habere göre; olaya karışan 8 IŞİD üyesi bu sabah saatlerinde idam edildi. İdam edilen IŞİD üyelerinin tamamının Doğu Kürdistan’ın Kirmanşan nüfusuna kayıtlı Kürt vatandaşlar olduğu bilgisine ulaşıldı.

Doğu Kürdistan İnsan Hakları Hengaw’ın bildirdiğine göre, bu sabah idam edilen IŞİD üyelerinin isimleri şöyle: Silêman Mizeferî (55), Îsmaîl Sofî (33), Rehman Bêhrûzî, Seyîd Macid Murtezayî, Sîrûs Ezîzî (32), Eyûb Îsmaîlî (28 salî), Xosro Remezanî Mîr Ehmedî (42), Osman Bêhrûzî (29).