image

PeyamaKurd - Afganistan'dan yapılan açıklamada iddiaya göre ABD'nin Ukrayna'ya Afgan güçlerini gönderdiği ileri sürüldü.

Konuyla ilgili iddiayı ortaya atan Eski bir Afgan askeri olan siyaset bilimci Yahya Çavuş, Ukrayna'daki olayların başlamasıyla birlikte ABD'nin bu ülkeye 2 bin eski Afgan özel kuvvetler personeli göndermek istediğini ifade etti.

Afgan komandoları kendileri operasyona katıldı!

Afganistan'daki Rus ajansına konuşan Yahya Çavuş, “Güvenli bir yere nakil bahanesiyle başka isimlerle Ukrayna'ya gönderildiler, burada çeşitli operasyonlarda görev aldılar” açıklamasında bulunarak, Afgan komandoların bu operasyonlara kendi özgür iradeleriyle katılmadıklarına dikkat çekti.

"Ukrayna'da savaşmak üzere paralı asker olarak gönderildiler"

Afgan Uzman, ABD'nin, terörün yardımıyla hedeflerine ulaşmaya çalışan bir ülke olduğunu kaydederek şu sözlere yer verdi:

"Ukrayna'daki operasyonlarda sadece Afganistan'dan götürülen özel kuvvetler değil, ABD'nin davet ettiği IŞİD militanları da yer aldı. Suriye, Irak, Somali ve diğer bir dizi Afrika ve Arap ülkesinden birkaç bin IŞİD militanını toplayan ABD, onları Ukrayna’daki operasyonlara katılmaları için paralı askerler olarak gönderdi."

Ayrıca Afgan uzman açıklamasında, ABD’nin daha önce cihatçı oluşumlara yaptıüı gibi, Ukrayna krizinin en başından itibaren bu paralı askerlere de yatırım yaptığını belirtti.