image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Erdoğan’a "Büyükelçiler 'istenmeyen kişi' ilan edilirse, ben de bakanlıktan gitmek zorunda kalırım" dediği iddia edildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Mevlüt Çavuşoğlu büyükelçiler krizi sırasında elçilerin sınırdışı edilmesi halinde kendisinin bakanlıktan 'gitmek zorunda kalacağını' söylediği, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ise "Yapacak bir şey yok" yanıtı verdiği öne sürüldü.

Haberde, “Erdoğan'ın cumartesi günü yaptığı 'istenmeyen adam' açıklaması sırasında Güney Kore'de bulunan Çavuşoğlu, Erdoğan'la yüz yüze görüşmeyi ve büyükelçilerin 'istenmeyen kişi' ilan edilmesi kararını kabine toplantısı sonrasına bırakmayı tercih etti” denildi.

Erdoğan'ın talebine sıcak bakmayan Çavuşoğlu, Erdoğan'a "büyükelçiler 'istenmeyen kişi' ilan edilirse, ben de bakanlıktan gitmek zorunda kalırım" mesajını iletti. Ancak Erdoğan'ın bu mesaja "Yapacak bir şey yok" yanıtı verdiği iddia edildi.

AKP kurmayları da devreye girdi!

Öte yandan AKP kurmaylarınında büyükelçilik krizinde, Erdoğan'la temas kurup krizin çözümü için formül arayışına girdiği ifade edildi. Ardından ise Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri'nin devreye girdiği ve büyükelçiliklerin Türkiye'nin iç işlerine karışmamayı kabul etmelerinin sağlandığı belirtiliyor.

Erdoğan'ın açıklaması sonrasında iki gün süren belirsizlik, dün büyükelçilerin bulundukları ülkelerin iç işlerine 'karışmadıklarını teyit etmeleri' sonrasında yatışmıştı. Bu açıklamanın Erdoğan tarafından 'olumlu' karşılandığı belirtilse de, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price Osman Kavala ile ilgili ilk açıklamalarının zaten bu ilkeyi ihlal etmediğini ve Erdoğan'ın sözlerini 'not ettiklerini' söylemişti.