image

PeyamaKurd - Türkiye İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na türbeye girerken ellerini arkadan bağladığı gerekçesiyle açılan soruşturma hakkında açıklama yaptı.

İçişleri Bakanı Sözcüsü İsmail Çataklı tarafından yapılan açıklamada, İmamoğlu'nun 31 Ağustos 2019’da yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk ile Kayapınar Belediyesi’nde yaptığı görüşme suç sayıldı.

Tepki toplayan türbe soruşturması sonrası açıklama yapan İsmail Çataklı, İmamoğlu’nun HDP’ye yaptığı ziyaretleri de gündeme taşıyarak şu ifadelere yer verdi:

“İmamoğlu ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir işlemi bu. İstanbul Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, sayın İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ilgili. Bu iddialara üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir işlem var. Bize gönderildi. Dolayısıyla her Cumhuriyet Başsavcılığından gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor.”

Öte yandan Türbede ellerini arkasında bağlayarak yürümesi soruşturma konusu olan Ekrem İmamoğlu hakkında açıklama yapan İBB Sözcüsü Murat Ongun, söz konsuu soruşturmanın doğru olduğunu belirterek “Niyet okuma odaklı, izandan yoksun yeni bir soruşturma hazırlığı için Başkanımızın ifadesi istenmiştir” dedi.