image

PeyamaKurd - IMF'den yapılan açıklamaya göre ekonomik anlamda küresel bir belirsizliğin yaşandığına dikkat çekildi. Açıklamada bulunan IMF, küresel ekonomik görünüme yönelik belirsizliğin son derece yüksek olduğu, enflasyonun kalıcı hale gelmesi halinde görünümün daha da kötüleşebileceği belirtildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

IMF Başkanı açıklamasında, küresel ekonomik görünümün parlak olmadığını belirterek, "Görünüm önemli ölçüde karardı ve belirsizlik son derece yüksek. IMF'nin daha önce uyardığı aşağı yönlü riskler artık gerçek oldu" ifadesini kullandı.

"Fiyatlar üzerinde ek baskılar var"

Savaş sebebiyle yaşanan duruma dikkat çeken IMF Başkanı Georgieva, Ukrayna'daki savaşın yoğunlaştığını, emtia ve gıda fiyatları üzerinde ek baskılar oluşturduğunu kaydetti.

Küresel finansal koşulların tahmin edilenden daha fazla sıkılaştığına işaret eden Georgieva, küresel tedarik zincirlerinde devam eden salgın kaynaklı aksaklıkların ve yenilenen darboğazların ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturduğunu kaydetti.

Georgieva, aşağı yönlü risklerin devam edeceğini ve derinleşebileceğini belirterek enflasyonun daha kalıcı hale gelmesi halinde potansiyel olarak büyümeyi etkileyebilecek, özellikle yükselen ve gelişmekte olan ülkelerdeki etkileri şiddetlendirebilecek daha güçlü politika müdahalelerini gerektireceğini ifade etti.