image

PeyamaKurd – İngiltere’nin saygın gazetelerinden bir tanesi olan Independent, Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda yapmayı planladığı askeri harekâtı ve Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) terör örgütü IŞİD’e karşı olan savaşını değerlendiren bir makale yayınladı.

Söz konusu makalede, Fırat nehrinin kıyısındaki Hejin kenti, ülkedeki son IŞİD kalesi idi. Kürtlerin öncülük ettiği DSG,  üç aydır süren yoğun çatışmalardan sonra, geçtiğimiz Cuma günü kentin büyük bir kısmını ele geçirdiğini açıkladı” ifadeleri yer aldı.

“Ankara, Kürt milliyetçiliğini bastırmak istiyor”

Hecin’in ele geçirilmesi, Suriye’de IŞİD’e karşı dört yıldır yürütülen mücadelede Batı’nın en önemli müttefiki olan Kürtler açısından bir dönüm noktası olacak. DSG, ABD ve İngiltere’nin desteğiyle, bu bölgeleri IŞİD teröründen temizleyerek, IŞİD’i Deyrêzor’da küçük yere sıkıştırdı.

Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onlara tehdit savurmasıyla beraber, bu ittifakın çok yakında büyük bir sınavdan geçeceği sinyallerini veriyor. Çünkü Erdoğan’ın bu çıkışı, ABD’yi iki müttefiki arasında sıkıştırdı.

Ankara, sınırda güçlü bir Kürt varlığının, Kürt milliyetçiliğini bastırmak için Türkiye içinde yürütülen çabaları baltalayacağından endişe duyuyor.

Geçtiğimiz Mart ayında Türkiye ve müttefikleri Suriyeli muhalif gruplar, çoğunlukla Kürtlerin yaşadığı ve YPG’nin kontrol ettiği Afrin’i, ele geçirmişlerdi.

“Pentagon, Türkiye’yi uyardı”

Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhalif güçlerin bir sözcüsü, geçtiğimiz perşembe günü, 15 bin savaşçının yapılacak harekata katılmak üzere hazırlandığını açıkladı.

ABD’nin Rojava’da Kürt kontrolünde olan bölgelerde, DSG’yi destekleyen 2000’e yakın askeri bulunuyor. Pentagon Türkiye’nin tehditlerine geçtiğimiz Çarşamba günü güçlü bir yanıt verdi.

Pentagon sözcüsü Yarbay Sean Robertson, “Yapılacak bir sınır ötesi operasyonun kabul edilemez olduğunu” ifade etti. IŞİD terör örgütü, son bölgesini de kaybetmek üzere olsa da, kendisini yeniden yapılandırmaya başladı bile.Bu direnişle mücadelede Kürtlere mutlaka ihtiyaç duyulacak.

“Kürtler, tehdidi savaş ilanı saydılar”

Suriye’deki Kürt partileri, Cuma günü, Türkiye’nin tehditlerini “bir savaş ilanı olarak” saydılar. Kürt güçleri, “Suriye’nin kuzeyindeki ve doğusundaki tüm güçleri bu saldırıya karşılık vermek için ortak stratejiler üzerinde anlaşmaya çağırıyoruz. Aksi bir durumda (saldırı) biz de saldırıya geçeriz” dediler.

Geçtiğimiz günlerde ABD,  Türk ve YPG güçleri arasındaki gerilimi aza indirmek amacıyla Türkiye Suriye sınırında yeni gözlem noktaları kurdu.

Türkiye Suriye sınırında çatışma çıkmasının engellenmesi yönündeki diplomatik çabalar devam ederken, DSG cuma günü Hecin’in büyük bir kısmını ele geçirdiğini ve kentte kalmış son mevzilerin de bir kaç gün içerisinde bitirileceğini duyurdu.

Hecin’in ötesinde Fırat nehrinin doğu kıyılarında, bir dizi küçük köy yer alıyor. DSG bu son cepte 5000 kadar IŞİD savaşçısının kaldığını tahmin ediyor ve DSG kaynaklarına göre onlarda önümüzdeki haftalarda temizlenecekler.