image

PeyamaKurd - İngiltere'nin Brexit Bakanı Lord David Frost, Avrupa Birliği ile ilişkilerin uzun vadeli olduğu gerekçesiyle istifa etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a istifa mektubu gönderen Frost, hükümetin politikalarının yönüyle ilgili eleştiride bulunduğunu, tekrar salgın kısıtlamaları olmayacağı yönündeki sözler tutulmadığı için üzgün hissettiğini kaydetti.

Mektubunda 2,5 yıl boyunca Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelere liderlik ettiğine dikkati çeken Frost, bu süre zarfında İngiltere'ye ülke olarak özgürlüğünü ve bağımsızlığını geri kazandırdıklarını ve AB ile yeni ilişki kurma sürecini başlattıklarını belirtti. Frost mesajında, bunun uzun vadeli bir iş olacağı gerekçesiyle ocakta görevinden ayırma konusunda bu ay mutabık kaldıklarını ifade etti.

Frost ayrıca, istifa gerçekleşmeden kararın basına sızdığına vurgu yaparak, "Bu planın bu akşam kamuoyuna açıklanması, hayal kırıklığına neden oldu ve bu şartlar altında derhal geçerli olmak üzere istifa etmenin doğru olduğunu düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

Hükümetin önündeki zorluğun, AB'den ayrılığın getirdiği fırsatlardan yararlanma konusu olduğunu belirten Frost, "Umarım işler en kısa zamanda rayına oturtturulur ve başka yerlerde gördüğümüz zorlayıcı önlemlerin cazibesine kapılmayız" temennisinde bulundu.