image

PeyamaKurd - Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile Londra'da bir araya gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ukrayna'ya yönelik bir Rus saldırısının, stratejik hata olacağını ifade etti.

Bakan Truss, görüşmeye ilişkin açıklamasında, bugün Ukrayna'nın karşı karşıya olduğu durumun, Kremlin'in daha önce görülen taktiklerinden biri olduğunu dile getirdi.

Truss açıklamasında, "Rusya'nın, demokratik komşularını onları kontrol altına almak için beyhude bir şekilde istikrarsızlaştırmaya çalıştığını" vurguladı.

"Savunmak için müttefiklerimizin yanındayız"

Rusya'ya uyarıda bulunan İngiliz Dışişleri Bakanı Truss, şu ifadelere yer verdi:

"İngiltere; NATO ve Avrupalı ​​ortaklarımızla birlikte Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam edecek. Özgürlüğün sınırlarını savunmak ve geliştirmede müttefiklerimizin yanındayız.

Rusya'yı gerilimi düşürmeye ve asker hareketlerini bildirmek ve ciddi görüşmeler için masaya dönmek de dahil uluslararası taahhütlerine uymaya çağırıyoruz. Bir Rus saldırısı, stratejik bir hata olur ve sonuçları olur."

Ukrayna ile ikili ilişkilere değinen Truss, "özgürlüğü, demokrasiyi ve güvenliği korumak için Ukrayna ile yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceklerinin" altını çizdi.